Догляд за молочними зубами: що треба знати всім батькам

Чому більшість дошкільнят в Україні мають карієс? В чому полягає помилка батьків? Та як доглядати за зубками правильно і зробити так, щоб усмішка дитини була дійсно здоровою та красивою? Власниця магазину товарів по догляду за ротовою порожниною, авторка блогу про догляд за дитячими зубками @carekit.ua та мама Ірина Сакаль розповідає про важливість базової гігієни з першого зуба та ділиться рекомендаціями.

Догляд за зубами — один з основних обов’язків батьків, і він не менш важливий за психічний чи фізичний розвиток дитини. За здорову усмішку ваша дитина 1000 разів подякує, коли виросте. Ніщо не робить людину більш привабливою та доброзичливою в очах оточуючих, ніж широка білосніжна усмішка. Вона надає впевненості у собі та у десятки разів збільшує частоту усмішок у дорослому житті.

Усміхаючись, ми відчуваємо прилив сил в м’язах, потім приплив крові і, як наслідок, легкість у всьому тілі, свободу або впевненість. Під час усмішки м’язи очей і рота напружуються і стимулюють кровообіг головного мозку, тим самим підвищуючи його тонус. Широка усмішка — найкраща профілактика порушень кровообігу, судинних захворювань та інсультів. 

Більшість батьків уявлення не має, що молочні зуби потребують догляду та прискіпливої уваги. А ті, хто щось чув про необхідність чистити дитині зуби, відразу після прорізування першого застряють на етапі вибору зубної пасти та щітки і надовго відкладають питання запровадження гігієни.

І маємо таку страшну статистику в Україні: 90 відсотків дошкільнят мають карієс (за даними Української Академії Пародонтології).

А вчасно не пролікований карієс молочних зубів — це шлях до дуже серйозних проблем у майбутньому, наслідки яких створюватимуть дискомфорт та впливатимуть на загальний стан здоров’я протягом усього життя.

Усвідомивши, як мало ми, українці, знаємо про зуби та робимо для того, щоб мати здорову усмішку, я вирішила створити місце, де усі бажаючі, а особливо молоді батьки, матимуть вільний доступ до структурованої та доступно викладеної інформації про догляд за ротовою порожниною з пелюшок. А також придбати усе необхідне в одному місці. Я не лікар-стоматолог, я допитлива мама, яка свого часу по крихті збирала інформацію та на власному досвіді переконалась, як важко, довго та нестерпно дорого виправляти те, чого можна було уникнути при правильному догляді з дитинства.

Зберегти усмішку здоровою на все життя не складно, потрібно лише знати базові правила та приділяти достатньо уваги цьому питанню. 

Молочні та постійні зуби закладаються під час вагітності, ще один аргумент дбати про раціон вагітної жінки.

Молочний прикус

Молочний прикус — це 20 тимчасових зубів, які прорізуються приблизно з 6 місяців до 3 років. У деяких дітей прорізування зубів проходить непомітно, інші ж можуть страждати від дискомфорту та стати неспокійними, особливо вночі. У період прорізування перших зубів діти починають гризти все, що можуть дотягнути до рота. У такий спосіб вони чухають та масажують ясна. Найкраще для жування підійдуть прорізувачі безпечних форм та з якісних матеріалів, які можна стерилізувати та охолоджувати у холодильнику. Категорично не можна давати гризти тверді та гострі предмети, адже вони можуть травмувати емаль, ясна та слизову рота. Бублики та сухарики, попри свою гарну репутацію серед бабусь, не приносять користі дитині під час прорізування, адже містять прості вуглеводи, сприяють утворенню нальоту та розвитку карієсу. 

У період прорізування зубів також характерне надмірне слиновиділення. Слина — це біологічна рідина, яка постійно знаходиться в порожнині рота та захищає поверхню зубів і слизову оболонку. Тому для вироблення слини у достатній кількості дуже важливо забезпечити споживання звичайної питної води.

Чистий прохолодний прорізувач та свіжа питна вода — це усе, що необхідно дитині для полегшення прорізування зубів.

Молочний прикус потрібно чистити одразу після прорізування першого зуба

Як тільки у вашої дитини прорізався перший зуб, починайте привчати її до щітки та пасти. Навіть один зуб необхідно чистити 2 рази на добу. У такий спосіб ви не лише дбаєте про здоров’я усмішки вашої крихітки, але й формуєте правильну звичку з пелюшок, а це вже більш менш гарантія спокійного ставлення до процедури чищення зубів упродовж усього життя. З віком привчати важче, і дитина після 2-3 років, скоріше за все, буде протестувати. Не створюйте собі зайвих проблем у майбутньому, привчайте до гігієни ротової порожнини з першого зуба. 

Навіщо взагалі чистити молочні зуби

У молочних зубів надзвичайно важлива місія — займати простір до прорізування постійних зубів. А ще у молочних зубів дуже тонка емаль, тому вони частіше та швидше руйнуються карієсом при споживанні великої кількості сахарози (білий та коричневий цукри) та кислих напоїв (компоти без цукру та соки). Якщо не дбати про молочні зуби, вони швидко руйнуються. Лікувати молочні зуби необхідно, не зважаючи на те, що це дорога, складна та тривала процедура. Якщо цього не робити, то наслідки ваша дитина буде розгрібати усе життя.

Інфекція з молочного зуба може передаватися на зачаток постійного і, у кращому випадку, постійний зуб проріжеться з карієсом, а в гіршому — буде повністю зруйнованим і на місці молочного зуба вже не буде чому прорізуватись. 

Передчасна втрата молочного зуба (молочні зуби мають випадати самі у визначений для цього час) стане причиною дороговартісного ортодонтичного лікування та носіння маленькою дитиною спеціальних конструкцій задля збереження місця для прорізування постійного зуба.

Не створюйте собі та своїм дітям проблем, інвестуйте у здоров’я та приділяйте час профілактиці. 

Протягом дня у ротовій порожнині накопичуються залишки їжі, а на зубах формується біоплівка. Це тонкий шар мікроорганізмів, які липнуть до поверхні зубної емалі. Патогенні мікроорганізми отримують поживні речовини, коли людина споживає прості вуглеводи і продукують кислоти. Зубна емаль — найміцніший матеріал в організмі людини, але під дією кислоти вона стає м’якою та руйнується.

За умови ефективного чищенні зубів двічі на день, шар біоплівки руйнується, звільняючи емаль зуба. При неналежній гігієні або за її відсутності біоплівка накопичується шар за шаром і перетворюється у блідо-жовтий зубний наліт, який помітно неозброєним оком. Прогресування та накопичення зубного нальоту може призвести до карієсу — локалізованого руйнування тканин зуба кислотою.

90 % дошкільнят мають карієс

З появою перших зубів заплануйте консультацію дитячого стоматолога

Як тільки у вашої дитини з’явились перші зуби, але не пізніше ніж їй виповнився 1 рік, сходіть на перший адаптаційний візит до дитячого стоматолога. Дуже важливо, щоб перший досвід був позитивним і лікар-стоматолог налагодив контакт з дитиною. Не варто хвилюватись, якщо дитина не хоче спокійно лежати та відкривати рот під час першого візиту. Головне для дитини звикнути до клініки та лікарів. Регулярно відвідуйте кваліфікованого стоматолога та дотримуйтесь його рекомендацій. 

Дітям до 6 років необхідно планово відвідувати стоматолога раз на 3-4 місяці. 

Школярам та підліткам — максимум раз на 6 місяців, а дорослим — раз на 6, максимум 12 місяців.

Чим чистити перші молочні зуби

Для чищення необхідно використовувати щітку із маленькою голівкою та дуже м’якою і водночас дуже густою щетиною однієї довжини, а також фторвмісну зубну пасту із безпечним складом. Окрім фтору у складі зубної пасти має бути безпечний абразив, який буде ніжно не дряпаючи емаль знімати наліт (у хороших дитячих пастах використовується Hydrated Silica). 

Процедура чищення має бути безпечною, ефективною та приємною для дитини. Показуйте власним прикладом, що чищення зубів — це така ж сама невід’ємна процедура, як особиста гігієна чи миття рук після прогулянки.

 

 

На календарний рік дитині першого-другого року життя необхідно 4-5 зубних щіток та 2 тюбика зубної пасти по 50 мл, а також 4 консультації дитячого стоматолога. Це орієнтовно 3 000 грн на рік/250 грн на місяць інвестицій у профілактику. Повірте, лікування одного зуба або ліквідація наслідків його передчасної втрати обійдеться дорожче. З віком поступово збільшується доза пасти, а також додаються додаткові засоби гігієни: монопучки, флоси/зубна нитка, міжзубні йоржики, скребок для язика. Але знову ж таки: лікування фінансово та емоційно більш затратне і воно невідворотнє за відсутності профілактики. 

Для чого потрібен фтор і чому рекомендують його використовувати з першого зуба?

До складу зубної пасти, якою ви плануєте чистити дитині зуби, мають входити фториди (іони фтору).  У гайді Європейської академії дитячої стоматології (European Academy of Pediatric Dentisty — EAPD) зазначені дослідження, результати яких показали, що використання фторвмісних зубних паст знижує ризик розвитку карієсу. Фториди пригнічують життєдіяльність шкідливих бактерій і сприяють ремінералізації пошкоджених ділянок зуба.

Рекомендації по дозуванню фтору у зубних пастах стоматологічних асоціацій цивілізованих країн виглядають приблизно так:

  • від 0 до 2 років — 1000 ppm, зернятко рису 2 рази на добу;
  • від 2 до 6 років — 1000 ppm, горошина 2 рази на добу;
  • від 6 до 12 років — 1450 ppm 2 рази на добу.

Не слід боятися того, що маленька дитина з’їсть пасту з фтором, і він їй нашкодить. Проковтування рисинки чи горошини зубної пасти цілком безпечне. Але, звісно ж, необхідно привчати дитину спльовувати пасту після чищення і заохочувати так робити, як тільки вона на це буде здатна.

 

Постійний прикус 

Постійний прикус складається із 32 зубів, 4 із яких зуби мудрості.

Постійні зуби починають прорізуватись приблизно з 6 років, і цей процес завершується у підлітковому віці: у 12-14  років. Тільки зуби мудрості почнуть нагадувати про себе у віці десь 17-21 року. 

У процесі прорізування постійних зубів найпідступнішим є те, що першими з’являються 6-ті зуби (перші моляри), які несуть найбільше жувальне навантаження та від яких залежить прикус. І оскільки на місці, де у 5-7 років прорізуються 6-ті зуби, нічого не випадає (молочний прикус завершується 5-м зубом), батьки вважають шості зуби молочними або і взагалі не знають про їх присутність, адже давним-давно переклали відповідальність за гігієну ротової порожнини на вже “дорослу” дитину. За рекомендаціями міжнародних профільних організацій цивілізованих країн контролювати чищення зубів батьки мають мінімум до досягнення дитиною 9-ти річного віку.

Постійні зуби мають прорізуватись у визначені для цього генетикою дитини терміни. Корінь молочного зуба (так, у них є корені) розсмоктується у визначений для цього час і той випадає. Звільняючи таким чином місце для постійного зуба. 

Якщо молочний зуб випав або був видалений передчасно, то сусідні зуби починають зміщуватися на вільне місце, не залишаючи простору для постійного. Це одна з найчастіших причин порушення прикусу в майбутньому, і для мінімізації негативних наслідків дитячий стоматолог має встановити спеціальну конструкцію, що забезпечує збереження вільного простору для постійного зуба.

Передчасна втрата молочного зуба та і взагалі факт лікування молочних зубів — це 100 % показання сходити на консультацію до дитячого ортодонта аби мінімізувати можливі негативні наслідки та одразу взяти ситуацію під контроль.

У шкільному та підлітковому віці вже значно важче контролювати раціон дитини, тому важливо привчати до здорового харчування з пелюшок. Та ж сама історія з напоями та снеками, а також із гігієною. Змінюйте власні звички та показуйте своїм дітям приклад у харчуванні і догляді за зубами. 

В Україні кожен потребує протезування після 50 років. Кожен! Звісно, не у всіх українців є кошти на зубний протез і далеко не всі знають про таку необхідність, адже рідко хто планово регулярно відвідує стоматолога та слідкує за здоров’ям своєї ротової порожнини. А якість життя 100 % погіршується, коли із зубами та яснами є проблеми. 

Чим молодша людина і чим раніше виявлено проблему, тим швидшим та дешевшим буде лікування та стабілізація ситуації. 

 

 

Якісна домашня гігієна та регулярні огляди лікарем-стоматологом — це ваша інвестиція у здоров’я усмішки, своєї чи усмішки своїх дітей. 

Читайте також:

Уход за зубами малышей: рекомендации стоматолога

Не луком единым… Как лечить ОРВИ правильно? Отвечает педиатр!

Міфи навколо вакцинації – коментує педіатр