Комерційні діагнози в дитячій ортопедії: як дурять батьків

У гостях в ефірі мого Інстаграм побувала Вікторія Сьоміна – дитяча  ортопед-травматолог. Ми обговорили неіснуючі діагнози в дитячій ортопедії, зокрема вальгус, плоскостопість до 6 років, позиційну кривошию та ін., а також доцільність ортопедичного взуття, масажів, фізіопроцедур та як не натрапити на псевдоспеціаліста.

 Ми з Платоном були у Вікторії на прийомі, адже інший лікар поставив чотирирічному Платону діагноз «плоскостопість». Оскільки я знайома з доказовою медициною, я розуміла, що це не є правильним діагнозом. Тож ми на всякий випадок звернулись до Вікторії, яка нас усіх заспокоїла. Дитина щаслива, їй нічого не призначали.

 

Вікторія: комерційних діагнозів у дитячій ортопедії дуже багато. Батькам кажуть: «не так ставить ногу», «не такі ноги». І вони починають хвилюватися. Їм вважається, що у дитини є якесь захворювання. Хоча з медичної точки зору в багатьох випадках це  – варіант норми розвитку. І на цьому, на жаль, дуже багато псевдоспеціалістів заробляють кошти.

Раніше, 20-30 років тому, в лікуванні були зовсім інші підходи. І, користуючись тими старими підходами, можна маніпулювати свідомістю батьків.

 

Кривошия – не потребує лікування

Комерційні діагнози в кожній віковій групі свої. Якщо брати дітей до одного року, батьки можуть почути про нестабільність шийного відділу хребта, позиційні кривошиї. Насправді, позиційні кривошиї проходять самі по собі і не потребують лікування. А підвивиху в шийному відділі хребта без серйозної травми при народжуванні дитини або при її падінні апріорі не може бути. І на цьому заробляють гроші масажисти,  остеопати, мануальні терапевти тощо.

Вальгус – король комерційних діагнозів

Якщо ми візьмемо групу дошкільного віку, то на перше місце виступає вальгус. Вальгус – це король псевдо- і комерційних діагнозів у дошкільнят. Чому? Тому що в дітей ноги в цей період перебувають на різних етапах розвитку. Наприклад, у дитини до 1,5 року ноги у формі літери «О», від 2 до 5 років – у формі букви «Х». Ось це і є вальгус. А після шести років ноги поступово вирівнюються.

І ось ця закономірність для багатьох є спусковим механізмом для лікування. Чому? Тому що лікувати здорову дитину – це найкраще, що може бути. У будь-якому випадку ви отримаєте одужання. І батьків, на жаль, легко впевнити, що їхня дитина хвора. Дуже часто батьки навіть не прислухаються до думки ортопеда, а ідуть до масажиста, мануального терапевта, остеопата, які кажуть, що все це – не норма, що все це потрібно лікувати. А лікування дороге та довге…

Вальгус – це медичний термін, яким користуються тільки лікарі. А після того, як цей діагноз набув статусу комерційного, цим терміном користуються всі, хто тільки може, навіть не замислюючись, що він означає! А це всього-навсього відхилення кінцівки, наприклад, руки, ноги, пальця, в сторону зовні від центру тіла. Вальгус може спостерігатись як при захворюваннях, так і при нормальних станах. І якщо вам на прийомі ортопед сказав, що у вас вальгус, це не діагноз!  

Як його лікують? Призначають ортопедичне взуття, устілки, нічні ортези, масажі, фізіотерапію, у яку входять і електрофорези, і стимуляції токами… І все це призначається, доки дитина не досягне п’яти-шести років. Ноги стали рівними. І спеціаліст, що вас лікує, каже: «Ось бачите, ви лікувались і ноги стали рівними!».

 

«Ортопедичне» взуття може призвести до плоскостопості

Був проведений великий метааналіз. Тобто, зібрали багато досліджень, їх згрупували і дійшли до такого висновку – ні ортопедичне взуття, ні спеціальні устілки ніяк не впливають на те, як розвивається стопа дитини. Тобто, яке б взуття ви не носили б – стопа буде такою, якою вона повинна бути. 

Те «ортопедичне» взуття, що продається у магазинах – не є ортопедичним насправді. Йому приписують таку функцію, бо це –  звичайний маркетинговий хід, щоб дорожче продати товар. Всі ці високі п’яти, підбори Томаса, жорстка підошва не мають такого значення, щоб це стало ортопедичним взуттям. Ортопедичне взуття виготовляється під конкретну дитину та її параметри на ортопедичному підприємстві. Якщо є деформація, скорочення, всі ці п’яти, підбори, підошви підганяються під кожну дитину конкретно. Тож певного стандарту – немає.

А все те, що продають в магазині під видом ортопедичного взуття, нічого не профілактує. Абсолютно! І носити його немає ніякої необхідності. Навпаки, воно створює кайдани для гомілкового суглобу. Коли дитина йде в такому взутті, у неї стопа стоїть під кутом 90 градусів. І якщо стопа не рухається, ми ніяк її не тренуємо. І ось тоді у 6-7 років отримуємо пласку стопу. Тому що дитина носила усі ці  роки «ортопедичне» взуття, яке їй по факту заважало.

Ортопедичні устілки не впливають на форму стопи

Що стосується ортопедичних устілок, у них є конкретне завдання – зняти навантаження на стопу, якщо дитина жаліється на болі у стопах. Не у спині, не під колінами, а конкретно у стопах. І дитині вже є 6-7 років або вона займається професійно спортом, де є статичне навантаження на кінцівку (футбол, волейбол, баскетбол, великий теніс). Саме при цих умовах можуть бути рекомендовані устілки для того, щоб поставити ступню у правильне положення, розвантажити гомілковий суглоб і зняти біль.

Більше устілки нічого не роблять: вони не формують склепіння стопи, не роблять стопу рівною,  нікуди від них плоскостопість не дівається. Завдання устілки – це розвантаження стопи. Просто так носити їх не потрібно, тим паче, до трьох років.

Кажуть: «Моя дитина стоптує взуття». Викидайте взуття, купуйте нове. Нічого страшного! Купуйте недороге зручне взуття по розміру і частіше змінюйте його. На сезон – дві пари, потім викинули, купили інше. Стоптане взуття – це не привід вважати, що є патологія стоп.

 

Плоскостопість до 6-7 років є нормою

У маленької дитини, коли вона тільки починає ходити, є своєрідна устілка, закладена природою – жирова підкладка на місці продольного склепіння стопи. І ця підкладка у неї буде до трьох, а іноді до чотирьох років. І коли вона зникне, ось тільки тоді, у 3-4 роки, ми зможемо побачити, як формується склепіння. До цього часу ступня абсолютно пласка і це – нормально. Діагноз «плоскостопість» не ставиться до 6-7 років ніколи! Після цього часу ми вже можемо поставити дитину на пристрій плантограф і оцінити, як формується склепіння.

Діагноз «плоскостопість» не ставиться до 6-7 років 

Фізіотерапія – ви просто б’єте дитину током

Що стосується токів, ампліпульсу та подібних процедур, то ми просто б’ємо свою дитину током, ось і все! Ми стимулюємо конкретний м’яз, і він скорочується. Ці бездоказові сумнівні процедури можна замінити звичайною ходою, катанням на велосипеді, вправами.

Необов’язково бити дитину током, бо це:

 • неприємна процедура;
 • вона не має доведеної ефективності;
 • може бути болісною для дитини (дитина може навіть плакати під час процедури).

 

Масаж – здоровим дітям не потрібен!

Те ж стосується і масажів – здоровим дітям масаж не потрібен! Достатньо того, що робить мати.

Коли потрібен масаж? Коли потрібно стимулювати чи розслабити м’язи. Все. Масаж нічого ніколи не лікував!

Ось, наприклад, у дитини дисплазія, і вона знаходиться у стремінцях. У неї є обмеження від того, що вона їх постійно носить. От їй ми робимо масаж. Він не лікує дисплазію, ні! Він тримає м’язи у тонусі. А окремі розслаблює. Чи дитина отримала травму. І в неї була іммобілізація. Вона її зняла і потребує фізичної реабілітації. Ми теж можемо їй призначити масаж для активації окремих м’язів. Чи турбує біль у спині. Просто так масажувати здорових дітей, як раніше було заведено у три, шість і дев’ять місяців  – непотрібно!

До того ж, масаж повинен приносити дитині задоволення. Якщо малюк кричить під час сеансу – це непотрібний масаж. І ніякої користі він не принесе. По-друге, масаж має робити спеціаліст, в якого є диплом дитячого масажиста. У мене були такі діти, яким масажисти навіть ламали кінцівки, оскільки звикли працювати з дорослими. Тому є дуже багато нюансів, і перед тим, як ви здорову дитину потягнете на масаж, треба сто разів подумати. Зокрема, коли масажисти чи мануальні терапевти працюють з шийним відділом, треба бути дуже обережним. Тому що пошкодити у дитини шийний відділ цими маніпуляціями можна запросто.

 

Як розпізнати комерційного дитячого ортопеда: 5 ознак

 1. Якщо вам призначають ортопедичне взуття, устілки у два-три роки, кажуть, що є вальгус, вам потрібен масаж, ортези, сходити до остеопата тощо, то це – недоказовий підхід.
 2. Якщо вам призначають препарати, які не мають доказової ефективності (гомеопатію, мазі типуфннн «Траумель», БАДи тощо).
 3. Якщо лікар виписує кальцій.
 4. Якщо вам видають довгий  листок з переліком процедур і медикаментів. Насправді, ортопедія – спеціалізація, в якої дуже мало медикаментів. Я в своїй практиці використовую до десяти медичних препаратів.
 5. Якщо вас направляють на процедуру чи купівлю взуття за конкретною адресою, то це всі вже повинні розуміти – в лікаря є свій комерційний інтерес. У Києві є лише два заводи,  де виготовляють ортопедичне взуття по індивідуальним параметрам дитини. У мене за рік буває одна, максимум, дві дитини, яким насправді потрібні ортези чи ортопедичне взуття. Це, в основному, діти з дитячим церебральним паралічем або іншими неврологічними захворюваннями.
Платон на прийомі у Вікторії

Що потрібно зробити для здорового розвитку стопи

 1. Не вдягайте дитині взуття вдома, нехай вона ходить босоніж якомога більше часу!
 2. Не зважайте на те, що у вас абсолютно пласка підлога, ламінат, лінолеум. Дитина ходить босоніж. Всі нерівні поверхні – це плюс. Коли ми наступаємо на нерівну поверхню, у нас скорочуються м’язи й це –   фізкультура для стопи. Ортопедичні килимки – це теж більше комерційна штука. Дитина може наступати на будь-яку нерівну поверхню і отримає аналогічний ефект.
 3. Після трьох років дитина може виконувати профілактичні вправи, які допоможуть у формуванні склепінь стопи. Ці вправи дуже прості, займають 10-15 хвилин на день. Це:
 • ходьба навшпиньках;
 • на п’ятках;
 • як медведик клишоногий;
 • збирання пальцями ніг іграшок;
 • ходіння по гімнастичній палці;
 • катання на велосипеді;
 • лазіння по шведській стінці тощо.

 

 1. Вибирайте зручне взуття з максимально гнучкою підошвою, по розміру стопи дитини. Не беріть дуже велике взуття. Максимально це – сантиметр для літа, 1,5-1,7 см для зими. Беріть взуття з природніх чи штучних матеріалів, але щоб нога не пітніла у ньому. Вибирайте взуття з широким переднім відділом, щоб воно не тримало пальці у купці.

 ЗАПИС ЕФІРУ в IGTV

 

Читайте також:

Ортопедическая обувь — коммерческий ход!

Міфи навколо вакцинації – коментує педіатр

Лор Виктория Андреева «Уши ребенку чистить нельзя!»