Міфи навколо вакцинації – коментує педіатр

Сьогодні в гостях в ефірі мого Інстаграм  —  Анастасія Шелевицька, доказова педіаторка, консультантка з грудного вигодовування клініки «Педіатрія з любов’ю». До речі, Анастасія на додачу ще й веде свій медичний блог у Facebook та Інстаграм. Цю статтю написано за мотивами ефіру.

Міф 1 — вакцини мають у складі абортивний матеріал

Юлія: Як виникла ідея цього ефіру? Мені родичка скинула відео з тисячами переглядів, де переляканий чоловік, юрист за освітою, розповідає про абортованих дітей у вакцинах…

Анастасія: звідки прийшов цей міф?

Для розробки вакцин проти вірусів, наприклад проти вірусу кору, краснухи вченим було необхідно середовище, в якому ці віруси можуть існувати, бо самі по собі вони не живуть, їм потрібні клітини. В 50-х роках минулого століття це питання стало актуальним і почали шукати оці середовища. Тоді почали розробляти клітинні лінії, місця, де будуть «жити» ті віруси. 

Деякі з них були відібрані з пухлини, яку видалили у хворої жінки (ці клітини швидко і постійно розмножуються), деякі середовища — з курічих ембріонів. І дійсно, був момент, коли для того, щоб зробити таку лінію, де вирощували вірус краснухи, використали клітини з ембріону, який був інфікований краснухою внутрішньоутробно. Тобто, дитина була б народжена з серйозними вродженими вадами та не могла б вижити. 

Завдяки цій розробці матері та їхні малюки і дотепер можуть бути захищені від цього агресивного та небезпечного вірусу. Майже всі випадки інфікування караснухою вагітної жінки призводять до виникнення серйозних вроджених вад.

Чи вирощують зараз на таких самих середовищах віруси? Ні, вже ніхто не шукає місце, де вони будуть жити. Бо ті лінії, які винайшли 70 років тому, вже мільйони разів пересаджувались в нове середовище і розмножувались штучно. 

В вакцині, яка є в клініці або аптеці, немає ніякого абортованого матеріалу.

Міф 2  —  від вакцини можна стати гомосексуалістом

Це абсолютно ніяк не залежить від того, чи робили ви вакцини або інші  втручання, чи приймали препарати тощо. Ця тема вже доволі досліджена, і ми не можемо якось фізично вплинути на те, що людина матиме певну орієнтацію.  Це абсолютний міф.

Міф 3 – вакцини викликають аутизм

Це  —  з тих міфів, які зруйнували дуже предметно. Були проведені величезні дослідження, в яких взяла участь велика кількість людей, і таких досліджень було дуже багато.

Наприклад, було проведено дослідження серед 700 тис. дітей, які народилися з 1999 року і було встановлено відсутність зв’язку між вакцинацією та аутизмом.

Між вакцинацією і аутизмом немає зв’язку — це підтверджують чисельні дослідження

Звідки взявся цей міф? Колись лікар Ендрю Вейкфілд опублікував дослідження, в якому сфальсифікував результати стосовно зв’язку вакцинації з аутизмом. Це дослідження було опубліковано в одному із топових наукових видань Великобританії та світу – журналі «Лансет». Через не досить не великий проміжок часу виявилось, що дані сфальсифіковані. Результати досліджень не мають нічого спільного з реальністю. Журнал відкликав цю статтю. Лікаря позбавили ліцензії в Британії, тобто він був визнаний недоброчесним.

Наразі ми ще не знаємо, які причини викликають розлади аутистичного спектру. Але те, що стосується вакцин – вже досконально досліджено, і ми знаємо, що причина не в цьому.

Чому ще часто можуть пов’язувати вакцинацію та початок РАС? Батьки починають бачити певні прояви вже після того, коли дитина зазвичай отримує серію вакцин. Найбільша кількість вакцин за календарем припадає на перший рік життя. Саме в цей час і можна запідозрити в дитини РАС.

Більше того, діткам, які мають розлади аутичного спектру, ДЦП і інші серйозні стани, навпаки, надзвичайно важливо вакцинуватися. Адже діти з такими діагнозами часто погано розмовляють, важко адоптуються до нових умов і можуть переносити хворобу важче. Їм важче пояснити, наприклад, що не можна розчухувати пухирі під час вітрянки тощо. Або такі хвороби, як кашлюк, кір, який часто ускладнюється енцефалітом, вражають центральну нервову систему, і наслідки можуть бути ще більш серйозними. І дуже часто діти, які мають такі серйозні стани,  спілкуються в закритих колективах. І якщо там багато нещеплених, і хтось один захворів – може захворіти вся група.

Існують протипокази до вакцинації, але їх досить мало: серйозні імунодефіцити, анафілактичний шок на попередньо введену вакцину тощо.

Міф 4.  Вакцинація змінює ДНК і приводить до безпліддя

У ДНК можна втручатись, але це дуже складний процес. Тобто, це не зробиш просто якимось уколом. Вакцина ніяк не впливає безпосередньо на ДНК. Вакцина навчає наші імунні клітини реагувати на збудники. До ДНК вакцинація не має відношення.

Вакцинація ніяк не впливає на ДНК

Юлія: Насправді, цей міф пішов від вирваного з контексту звернення Білла Гейтса. Це дуже часто використовують антивакцинатори –  що начебто Білл Гейтс сказав, що вакцини нам потрібні, щоб зменшити кількість населення на землі. Насправді, ні. Там йшлося про перенаселення планети, і ці слова просто були видрані з контексту, розлетілися по всім паблікам, і у такий спосіб з’явився цей міф. Взагалі, кожен може особисто прослухати цей спіч і впевнитися в тому, що там йшлося зовсім про інше.

Міф 5.  Вакцини мають у складі важкі метали, які шкодять здоров’ю

 Анастасія: для того, щоб вакцини довго зберігались, туди додають певні компоненти. Склад вакцини – це, зазвичай, антиген, на який реагує імунна система, консервант,який допомагає їй зберігатись та ад’ювант, який допомагає імунній системі краще розпізнати збудника. І дійсно, до консервантів може належати ртуть, точніше, тіомерсал ртуті.

Але дуже важливо розуміти, що він, по-перше, застосовується у вкрай невеликій кількості. В такій самій, як ми можемо отримати його в звичній нам їжі. Наш організм побудований так, що в помірній кількості та залежно від сполук ці компоненти виводяться з організму без шкоди. У тій кількості, в якій тіомерсал може бути у вакцині, він не має негативного впливу на людський організм.

До речі, часто можна почути зауваження, мовляв, отримати речовину в кров або з’їсти – це різне. Але насправді те, що ми з’їдаємо, не просто проходить транзитом через шлунок, а також потрапляє в кров. Тобто, коли ви з’їдаєте тунець –  ви отримуєте тіомерсал ртуті, хотілося б вам цього чи ні.

У другій частині статті ми з Анастасією обговоримо міфи стосовно підготовки до вакцинації та на що насправді варто звертати увагу при підготовці та введенні вакцини. Також педіаторка розповість про протипокази до вакцинації, розкаже про різницю між державними та приватними вакцинами і чи можна робити декілька вакцин одразу.

Читайте також:

Людмила Сулима, заведующая педиатрического отделения сети «Адонис»: «Своего сына я вакцинировала «по полной»

Лечение ВПЧ – обман или панацея? Прививка от ВПЧ

 Не луком единым… Как лечить ОРВИ правильно? Отвечает педиатр!