Небулайзер – коли і як варто використовувати. Поради педіатра

Ми проводимо прямий ефір у моєму Інстаграм разом з Анастасією Шелевицькою, педіатром клініки «Педіатрія з любов’ю». І сьогодні ми говоримо з лікаркою та слухачами про небулайзери – апарати для проведення інгаляції, що працюють за принципом розпилення лікарської речовини.

Показання для застосування небулайзера: усього два діагнози

Анастасія Шелевицька: Не зважаючи на те, що небулайзер став дуже популярним приладом,  насправді, є лише два стани, при яких варто використовувати небулайзерну терапію:

  1. Стенозуючий ларинготрахеїт — візуально цей стан проявляється тим, що дитина не може вдихнути. Це відбувається через набряк у верхніх дихальних шляхах. Небулайзер допомогає зняти цей набряк за допомогою гормональних ліків.
  2. Обструктивний бронхіт – небулайзерна терапія знімає спазм бронху. Інший варіант лікування – спейсер.

Ще один стан, при якому може використовуватися небулайзер — бронхіальна астма. Але тут є одне «але». При лікуванні бронхіальної астми має бути терапія, яку малюк повинен отримувати постійно, в певні проміжки часу. Тому я рекомендую використовувати в цьому випадку не небулайзер, а так звані спейсери.

Небулайзер при ГРВІ – не панацея, а ризик. Небезпечні речовини

Окрім вищезазначених станів, використання небулайзеру ніяк не впливає на перебіг захворювання, а іноді може і погіршити його.

Це залежить від речовин, які використовуються.  Вони можуть викликати побічні ефекти та плачевні наслідки, починаючи від збільшення кількості мокротиння і закінчуючи серйозною алергічною реакцією.

Популярний антисептик на літеру «Д» –  розчин, який первинно використовувався для стерилізації поверхонь (такий собі «Доместос»). В період, коли небулайзери були на піку популярності, стало дуже популярним використовувати антисептичні речовини, з метою нібито вбити віруси і бактерії, які поселились в дихальних шляхах. Насправді, це недоцільно і навіть небезпечно!

Він пересушує слизову, що збільшує ризики отримати додаткову інфекцію. До того ж, в кращому випадку розчин пролонгує тривалість одужання, а в гіршому — викликає ускладнення. Ніякого лікувального ефекту ви не отримаєте. Це досить агресивний препарат, що може викликати алергічну реакцію.

  
Використання різноманітних розчинів у небулайзері може зашкодити!

Препарат на літеру «Л» —можливий недовготривалий ефект пом’якшення кашлю, а можливо і його не буде. Бо гіпертонічний розчин може пересушувати слизову. Один з цих препаратів ще містить гіалуронову кислоту. А її ефект взагалі мало вивчений і може бути небезпечним.

Фізрозчин — використовувати його просто так при будь якому ГРВІ та кашлю немає сенсу. Часом це може нашкодити. Тому що небулайзер — це прилад, який розбиває на дрібні частки певні речовини, а чи потрібні конкретно в цей момент в бронхах чи в трахеї ці речовини, це дуже велике питання.

Чому може іноді наступати ефект покращення від звичайної інгаляції з фізрозчином? Організм дитини недостатньо зволожений, тобто вона п’є менше рідини ніж потрібно, а якщо є нежить — не отримує достатньо сольового розчину через ніс. Важливо, щоб при симптомах ГРВІ дитина отримувала достатньо рідини! А інгаляція з фізрозчином просто так, при кожному симптомі — це недоцільно і може нашкодити.

Використання в небулайзері мінеральних вод, наприклад, «Боржомі», дуже ризиковано і небезпечно для здоров’я.

Два види препаратів, які доцільно наливати в небулайзер — це ті, які розширюють бронхи — наприклад, «Беродуал» і ті, які знімають набряк (гормональні засоби), наприклад«Пульмікорт». І використовувати їх слід лише за призначенням лікаря!

Коли у мене був обструктивний бронхіт, я сама інгалювалася «Беродуалом». Побічна дія препарату може бути досить виражена, може відчуватися тахікардія, це неприємно.  Але лікар зважує ризик і користь. Коли в дитини є обструктивний бронхіт, то користь від препаратів, які розширюють бронхи набагато більша, ніж ризики, в разі, якщо не лікувати дитину.

Небулайзер як засіб профілактики – не діє!

Часто при перших ознаках ГРВІ у дитини, щоб захворювання нібито не закінчились бронхітом, чи пневмонією («не опустилося», як кажуть у народі), хибно використовується небулайзерна терапія.

Чому це може бути небезпечно? Насправді наша дихальна система не є простою прямою трубкою. Якщо ми будемо інгалюватися небулайзером, то навпаки можемо ще більше подразнити дихальні шляхи і завадити нормальному розвитку хвороби. Якщо немає показань, то використовувати небулайзер — не варто!

Обираємо небулайзер. Види небулайзерів

Залежно від приводу небулайзери поділяють на:

  • компресорні;
  • струменеві;
  • ультразвукові;
  • парові (іноді їх відносять до небулайзерів).
Компресорні (струменеві) перетворюють рідину або порошок в аерозоль за допомогою стиснутого повітря. Третій — за рахунок ультразвукових хвиль.
Парові інгалятори не є небулайзерами. Ідея небулайзера в тому, що він розбиває речовину на дрібні часточки. А от паровий небулайзер — це як над картоплею подихати, нормального ефекту ви не отримаєте.
Компресорні небулайзери вважаються найпростішими і безпечними в інгаляційної терапії.
Також у небулайзерах є насадки — маска і інгалятор для рота. Краще використовувати спейсер в рот, але якщо дитина не може його вхопити, чи якщо вона нервує, використовуйте маску.

Перевага ультразвукових в їхній тихій роботі. Шум іноді може лякати дітей.

 

В багатьох небулайзерах є два режими, один розбиває речовину на більш дрібні, а другий – на більш великі часточки. Це дійсно може працювати, коли потрібна терапія для верхніх дихальних шляхів, при тому ж стенозуючому ларинготрахеїті. Для нижніх дихальних шляхів мають бути трохи менші часточки. Але вишукувати небулайзер з десятьма режимами та швидкостями не доцільно. Єдине, що ультразвуковий може менше шуміти, через це дитина може до нього позитивніше ставитися.

 

Інколи можна враховувати зовнішній вигляд. Небулайзер часто може лякати дитину через свій шум. Дитині буде веселіше інгалюватися з дельфінчика чи з машинки, ніж з коробки. І можна перетворити процес у форму гри.

  
Небулайзер у формі слоника

Небулайзер чи юлайзер?

Насправді, юлайзер і небулайзер — це одне і те ж саме. Юлайзер — це просто маркетингова назва  компресорного небулайзеру від корпорації «Юрія-Фарм».

Якщо лікар призначив небулайзерну терапію

Є наступний алгоритм: ви згадуєте про два стани, стенозуючий ларинготрахеїт і обструктивний бронхіт, якщо у вас інший діагноз, то це має насторожитися. Наступний крок – що вам туди пропонують налити. Я завжди закликаю всіх ставити запитання лікарю «А чому? Що це за препарат?», це нормально, у цивілізованому світі так робиться.

ЯК РОЗПІЗНАТИ ФУФЛОМІЦИН

Не впадайте в паніку, не хапайтеся за всі можливі вироби, прибори і всі ліки, які є в аптеках. Не варто купувати небулайзер, якщо це вам не сказав ваш доказовий лікар. Наразі наступає сезон вірусних інфекцій, до того ж, ще додалась коронавірусна інфекція. Будьте уважні, не займайтесь самолікуванням, звертайтеся до лікаря, якщо в дитини є кашель, слабкість та в’ялість.

Здоров’я вам і вашим дітям!

Дивіться також:

Небулайзери: Відео 1

Небулайзери. Частина 2

Читайте також:

Лор Виктория Андреева «Уши ребенку чистить нельзя!»

Блокаторы вирусов, БАДы «для иммунитета» и другие «чудо-средства» для профилактики ОРВИ – не работают и даже опасны

Не луком единым… Как лечить ОРВИ правильно? Отвечает педиатр!